Geraint Thomas je na ceste zo Sky

Záujem oňho má manažér americkej stajne Luca Guercilena. Tridsaťjeden ročný waleský cyklista by tak nahradil Alberta Contadora, ktorý v tíme Trek-Segafredo plnil úlohu lídra pre najťažšie etapové preteky – vrátane Tour de France. Contador ale kariéru už ukončil. V budúcej sezóne bude Treku veľká hviezda chýbať. Prestup Thomasa je do značnej miery otázkou financií. Žiadny jazdec tímu Sky nie je lacný.

„Vieme, ako je ťažké získať špičkového jazdca zo stajne, ako je Sky,“ uvedomuje si Guercilena. „Naše ciele sú dlhodobé a nie len s výhľadom na sezónu 2019,“ informuje ďalej manažér Treku a naznačuje tým, že pokiaľ by to nevyšlo za rok, je ochotný počkať. Geraint Thomas sa zdá byť pre Američanov ideálnou voľbou. Olympijský víťaz na dráhe z roku 2008 zo stíhacích pretekov družstiev a tiež majster sveta z individuálnej stíhačky o rok neskôr dlhodobo vykazuje vynikajúcu výkonnosť v klasických jednorazových pretekoch. A jeho ambície mieria ešte vyššie – smerom k trojtýždenným Grand Tours. Práve preto je pre Trek zaujímavý.


Mollema - z núdze ctnosť?

Alberto Contador na seba v poslednom roku svojej kariéry strhával nie menšiu pozornosť než Chris Froome – víťaz Tour de France aj španielskej Vuelty. Pre Trek znamenal Contador veľa, aj keď sa vlani ani raz nedostal na stupeň víťazov v celkovom poradí akcií Grand Tours. Najlepšie skončil v záverečných pretekoch svojej kariéry – štvrtý na Vuelte. Pre Guercilenov tím nemusí byť sezóna 2018 z hľadiska propagácie ani zďaleka tak úspešná, aj keď sa z tímu samozrejme ozývajú optimistické predpovede. „K dispozícii máme Bauke Mollema, Johna Degenkolba, Jarlinsona Pantana, Jaspera Stuyvena, Fabia Fellineho a Giacoma Nizzola. Veríme, že s touto zostavou budeme úspešní,“ hovorí Luca Guercilena. Lídrom pre jednorazové preteky by mal byť predovšetkým John Degenkolb. Vlani však mal ďaleko do formy zo sezóny 2015, keď vyhral Milan-SanRemo a Paríž-Roubaix, čo sú dva z piatich prestížnych cyklistických Monumentov. Do boja o celkovú klasifikáciu vo veľkých etapových pretekoch Trek nasadí predovšetkým Bauke Mollema, ale teno holandský jazdec sa nezdá byť tým pravým triumfom pre veľké víťazstvá. Hoci jeho 4. miesto zo španielskej Vuelty v sezóne 2011 a 7. pozícia z tohtoročného Gira si zaslúžia rešpekt. Americký tím by sa v sezóne 2019 nepochybne rád zaradil medzi tímy s ambíciami na stupne víťazov v najprestížnejších pretekoch. Tento rok tridsaťjeden ročný Geraint Thomas sa zdá byť pre tento „účel“ ideálnou voľbou. Môže sa však stať, že Bauke Mollema prekvapí. A potom môže byť všetko inak...


Thomas zatiaľ v tieni

Waleský rodák Geraint Thomas dozrieva na špičkového univerzálneho cyklistu. Na olympijských hrách v Pekingu získal po boku Bradleyho Wigginsa olympijské zlato aj svetový rekord v tímovej stíhačke. Britské kvarteto s Thomasom v zostave vyhralo v tom roku aj svetový šampionát. V nasledujúcej sezóne úspech zopakovalo a Thomas sa na dráhe v Manchestri stal aj svetovým šampiónom v individuálnej stíhačke. Potom nasledoval Wigginsa a odišiel na cesty. Členom tímu Sky je od sezóny 2010. Musel si zvykať, že šľape do pedálov pre víťazstvo iných. Najskôr Wigginsa a v posledných rokoch pre žlté dresy Frooma. Kvalita Thomasa je však natoľko vysoká, že dostáva aj rad príležitostí presadiť sa individuálne. Predvlani vyhral belgickú klasiku E3-Harelbeke, ale veľký úspech v niektorom z piatich klasikárskych Monumentov zatiaľ nezaznamenal. Najlepší výsledok – 7. miesto v Paríž-Roubaix – dosiahol v sezóne 2014. Thomas sa postupne začal presadzovať aj v etapových pretekoch. Vlani zvíťazil v prestížnom týždennom etapáku Paríž-Nice, ktorý otvára sezónu.


Pád a zase pád

V tridsiatich rokoch nastal v cyklistickej kariére Gerainta Thomasa zásadný okamih – razantne vstúpil do boja o stupne víťazov v Grand Tours. Výsledkovo sa to nepodarilo, ale: „Bola to moja najlepšia aj najhoršia sezóna zároveň,“ naráža Thomas na skutočnosť, že viezol ružový dres počas Giro d´Italia, ale v 9. etape s cieľom na Blockhause utrpel vážne zranenie. Nie vlastnou vinou, ale sen o víťazstve v Gire sa rozplynul. Thomas si však dal pochrámané koleno veľmi rýchlo dokopy a o mesiac neskôr nastúpil do Tour de France ako „záložný líder“ stajne Sky – po boku Frooma. Vyhral úvodnú časovku na 13,7 km a obliekol žltý dres! Lenže v 9. etape opäť nešťastne spadol a kvôli zlomenej kľúčnej kosti musel francúzsku Tour z druhej pozície vzdať. Aj napriek tomu ukázal, že je špičkovým univerzálom schopným presadiť sa v klasikách aj etapových pretekoch. Zatiaľ však nie je jasné, akú výkonnosť by v sebe udržl v treťom týždni. Giro, Tour aj Vuelta sa pritom rozhodujú práve v posledných etapách. V každom prípade môže byť Geraint Thomas posilou cyklistickej zostavy akéhokoľvek tímu World Tour. Isté tiež je, že Luca Guercilena si musí na Thomasa minimálne rok počkať a tímu Trek tiež zaistiť „náležitý“ rozpočet.


Text: Manfred Strnad

Foto: CN


Platobné možnosti

paypalMaster card visa

Možnosti a ceny dopravy

Bezpečná platba

Bezpečná platba

Overené zákazníkmi

Overené zákazníkmi

Výmena veľkostí

Výmena veľkostí

Doprava zadarmo nad 70 €

Doprava zadarmo nad 70 €

Predĺžená záruka

Predĺžená záruka

Tovar zasielame dnes

Tovar zasielame dnes

Aktuálne výpredaje

Aktuálne výpredaje

Zákaznícka podpora

Zákaznícka podpora